Grubość posadzki przemysłowej w hali, magazynie czy zakładzie produkcyjnym zależy od kilku czynników. W zależności m.in. od warunków gruntowych, projektowanych obciążeń oraz stosowanych technologii , , jej grubość może się znacznie różnić. Jaka jest więc minimalna grubość posadzki przemysłowej? O tym opowiemy w najnowszym artykule opracowanym na bazie doświadczeń naszej firmy posadzkarskiej.
Zbyt cienka warstwa posadzki przemysłowej – konsekwencje
Grubość posadzki przemysłowej – rozumiana jako grubość betonowego podkładu konstrukcyjnego oraz żywicznej warstwy wykończeniowej, jest istotnym parametrem wpływającym na jej trwałość oraz bezpieczeństwo eksploatacji. Zbyt cienka warstwa konstrukcyjna posadzki przemysłowej mogłaby skutkować ryzykiem usterek w postaci zarysowań, a nawet poważniejszych awarii w postaci pęknięć, zapadlisk oraz klawiszowań. To poważne konsekwencje, które uniemożliwiają bezpieczną eksploatację posadzki przez użytkowników obiektu przemysłowego.
Jaka jest minimalna grubość posadzki przemysłowej?
Postępujący rozwój technologii przygotowywania mieszanek betonowych oraz technologii zbrojenia pozwolił na stopniowe obniżenie minimalnej grubości posadzek betonowych wykonywanych bezpośrednio na podłożu gruntowym.
Dość powszechna – nawet na obiektach wielkopowierzchniowych magazynów czy hal produkcyjnych – jest instalacja posadzek grubości około 16 cm, gdy jeszcze dwie dekady temu wartością graniczną zdawało się być 20 cm. Zdarza się jednak, że wskutek nadmiernej presji ekonomicznej minimalna grubość posadzki przemysłowej osiąga wartości podwyższające ryzyko wspomnianych powyżej awarii. Za takie można przyjąć grubości poniżej 15-16 cm, niezależnie od pozostałych parametrów.
Jedynie posadzki wykonywane jako (pływające) warstwy naprawcze na starych stabilnych podkładach mogą bezpiecznie osiągać wartości w przedziale 12-15 cm grubości. Przy naprawczej warstwie zespolonej można zejść do grubości nawet rzędu 5-6 cm przy odpowiednio drobniejszym kruszywie w mieszance betonowej.
Jak ustalić odpowiednią grubość posadzki przemysłowej?
W przypadku posadzki betonowej jako elementu konstrukcyjnego grubość płyty zawsze określa projektant. Specjalista bierze pod uwagę:
- nośność podłoża gruntowego,
- przewidywane obciążenia,
- klasę mieszanki betonowej,
- rodzaj zbrojenia.
Obliczona w ten sposób grubość płyty powinna zapewnić nośność i trwałość podkładu.
Dla posadzki żywicznej także wskazane jest, aby jej grubość określił projektant. W tym jednak przypadku doświadczony wykonawca jest w stanie zadziałać niemniej kompetentnie, uzyskując uprzednio od zamawiającego i / lub przyszłego użytkownika wszelkie dane na temat przewidywanych obciążeń oraz charakteru eksploatacji powłoki. Działając w porozumieniu z dostawcami technologii, fachowi wykonawcy prawidłowo i odpowiedzialnie projektują grubości powłok, udzielając pełnej gwarancji na ich wieloletnie bezawaryjne użytkowanie.

W ogólnym ujęciu i uproszczeniu powłoki żywiczne pod względem grubości można podzielić na:
- cienkowarstwowe do 1 mm / ruch pieszy i ruch kołowy ręcznych wózków o niewielkim obciążeniu na miękkim ogumieniu;
- średniowarstwowe od 1 do 3 mm / ruch kołowy o obciążeniu od lekkiego do umiarkowanie ciężkiego;
- grubowarstwowe i specjalne / ruch kołowy bez ograniczeń.
Należy nadmienić, że powłoka żywiczna – pod względem odporności na pęknięcia i zarysowania – jest zawsze tylko tak wytrzymała jak podkład betonowy. Ponadto niezależnie od grubości posadzki żywicznej, należy zadbać o jej prawidłową eksploatację i pielęgnację.
Chcesz wykonać nową posadzkę przemysłową w Twoim obiekcie? Skontaktuj się z naszą firmą posadzkarską – chętnie przygotujemy (bezpłatnie) dostosowaną do Twoich potrzeb koncepcję wraz z ofertą wstępną!