Posadzka z żywicy epoksydowej ze względu na bezspoinowość i trwałość, jest częstym rozwiązaniem w wielu firmach produkcyjnych. Jednak codzienna intensywna eksploatacja powierzchni sprawia, że po jakimś czasie wymaga renowacji. Z jakimi rodzajami uszkodzeń posadzek epoksydowych spotykamy się najczęściej w naszej codziennej pracy? Jak skutecznie odnowić posadzkę pokrytą powłoką żywiczną? O tym w dzisiejszym artykule.
Posadzki epoksydowe – przyczyny i rodzaje uszkodzeń
Wyróżniamy dwie zasadnicze grupy uszkodzeń posadzek epoksydowych:
1. Ogólne zestarzenie eksploatacyjne się powłoki przy normatywnych obciążeniach.
Każdy element obiektu (w tym posadzka) podlega naturalnym procesom starzenia, nawet przy najbardziej prawidłowym jego użytkowaniu. W przypadku posadzki przemysłowej najbardziej obciążonymi strefami są ciągi komunikacyjne oraz stanowiska robocze przy maszynach i ciągach technologicznych. Drobne zarysowania, zmatowienia i zabrudzenia eksploatacyjne stają się z czasem coraz bardziej widoczne i trudniej usuwalne. W miarę upływu lat może dojść do całkowitego zużycia się powłoki i przetarcia jej do podłoża.
2. Uszkodzenia wynikające z przekroczenia planowanych, różnego rodzaju obciążeń.
Tego rodzaju uszkodzenia posadzki są najczęściej skutkiem:
- niewłaściwego doboru powłoki;
- awaryjnych zdarzeń losowych;
- mian sposobu użytkowania obiektu lub wybranych pomieszczeń.
Należy nadmienić, że nierzadko dochodzi do uszkodzenia powłoki żywicznej wraz z podłożem, co należy uwzględnić podczas planowania naprawy posadzki.
Najczęstszymi rodzajami uszkodzeń posadzek epoksydowych są:
- lokalne przetarcia do podłoża betonowego;
- odspojenia i złuszczenia;
- zanieczyszczenia chemiczne (np. plamy, ubytki wskutek wytrawienia itp.);
- uszkodzenia przy dylatacjach (np. wyszczerbienia, ubytki uszczelnienia itp.);
- uszkodzenia punktowe (np. odłupania, kotwy, nawierty itp.);
- zarysowania i pęknięcia (najczęściej wraz z podłożem betonowym).
Uszkodzona posadzka epoksydowa może stwarzać użytkownikom wielu problemów. Przy znacznych uszkodzeniach może dojść do konieczności wyłączenia posadzki w całości lub części z eksploatacji ze względów bezpieczeństwa pracowników firmy, jak i sprzętu.
Etapy renowacji posadzki z żywicy epoksydowej. Najpierw inwentaryzacja
Aby naprawa uszkodzonej posadzki epoksydowej była skuteczna, należy uprzednio dokładnie zdiagnozować jej stan. Pierwszym krokiem jej zazwyczaj ocena wizualna na podstawie otrzymanej dokumentacji fotograficznej lub dokonanej wizji lokalnej. Należy szczegółowo zinwentaryzować występujące, opisane powyżej uszkodzenia pod względem ich rodzaju oraz zakresu. Inwentaryzacji w/o uszkodzeń posadzki przemysłowej powinna towarzyszyć wizualizacja graficzna – rysunki, szkice, zestawienia.
W niektórych przypadkach – celem dokładnej oceny stanu technicznego uszkodzonej przemysłowej posadzki betonowej – konieczne jest wykonanie dodatkowych badań in situ lub laboratoryjnych, a nawet wykonanie ekspertyzy.
Po uzyskaniu dokładnej wiedzy na temat stanu technicznego posadzki epoksydowej należy najpierw podjąć zasadniczą decyzję – czy istniejąca powłoka nadaje się do naprawy, czy do usunięcia i wykonania na nowo. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowy remont posadzki przemysłowej od A do Z.
Technologia częściowej naprawy posadzki epoksydowej powinna uwzględniać wszystkie rodzaje i zakres występujących uszkodzeń, czyli najczęściej:
- usunięcie fragmentów powłok epoksydowych w najbardziej uszkodzonych miejscach;
- naprawa (uzupełnienie) uszkodzonego podłoża;
- odtworzenie powłoki.
Ważne jest, aby naprawy zostały wykonane możliwie jak najbardziej estetycznie. Nawet przy zastosowaniu tego samego materiału i koloru, uzupełniane fragmenty powłoki zawsze będą się odróżniać od posadzki macierzystej. Dlatego należy zadbać o ich uporządkowanie ich geometrii.
Technologia naprawy całkowitej obejmuje zazwyczaj wszystkie elementy napraw częściowych oraz nałożenie nowej warstwy na całej powierzchni posadzki, po uprzednim przygotowaniu jej powierzchni. Ww. usługi napraw posadzki epoksydowej powinny być wykonane z należytą starannością, według określonych procedur i z zachowaniem reżimu technologicznego producentów materiałów do naprawy przemysłowej posadzki betonowej.
Niemniej ważnym czynnikiem dopełniającym wysoką skuteczność naprawy posadzki przemysłowej jest wiedza i doświadczenie firmy wykonawczej. Często o sukcesie napraw – poza ogólną starannością prac – decydują detale oraz umiejętność podejmowania właściwych decyzji w sytuacjach niestandardowych.
Dlaczego warto skorzystać z usług naszej firmy? Terminowość, estetyka i jakość
Podstawową przesłanką do skorzystania z naszych usług jest niezmienna od lat wysoka jakość i estetyka prac, idąca w parze z ich terminowością. Te trzy czynniki są zawsze dla naszych zamawiających najważniejsze z uwagi na skorelowanie działań podwykonawców z innych branż lub własnych czynności produkcyjnych.
Nasza firma posiada również ponadprzeciętną umiejętność wykonywania prac podczas ruchu produkcyjnego lub z jego niewielkim naruszeniem jego zasad. Nasi brygadziści dbają o dobrą koordynację prac „na styku” ze służbami Zamawiającego przy zachowaniu obustronnych zasad BHP.
Niemniej ważną zaletą współpracy z nami jest czytelność wszelkich procesów naszego działania:
- porządkowanie wstępnych danych i przygotowanie oferty;
- staranne planowanie realizacji, uzgadnianie wszelkich szczegółów;
- precyzyjna i sprawna logistyka;
- fachowe wykonawstwo.
Podczas wszystkich ww. etapów współpracy dbamy o wysoką jakość komunikacji z Zamawiającym. Reasumując, współpraca z naszą firmą to spokój i pewność Zamawiającego. Znacząca grupa naszych klientów jest z nami powyżej 5 lat, mamy także nierzadkie przypadki współpracy 15, czy nawet 20-letniej, co jest dla nas powodem do dumy.
Posadzka w Twojej firmie ma widoczne pęknięcia, dylatacje lub inne uszkodzenia i potrzebujesz pomocy specjalistów? Zapraszamy do kontaktu. Przeprowadzimy szczegółową inwentaryzację i zaproponujemy optymalne rozwiązania technologiczne, dzięki którym zniszczona posadzka odzyska pełną użyteczność.