Klawiszowanie płyt posadzkowych to problem, z którym dość często spotykamy się w naszej codziennej pracy posadzkarskiej. Klawiszowanie posadzki betonowej może utrudniać poruszanie się pojazdów w obiekcie – tego typu uszkodzenie posadzki często jako pierwsi zauważają operatorzy wózków widłowych, który stale poruszają się po halach produkcyjnych oraz magazynowych. Jakie są skutki tego stanu? Brak podjęcia naprawy klawiszującej posadzki może doprowadzić do wyszczerbiania się krawędzi, powstawania większych wyłomów, czy pękania płyt. Dziś wyjaśnimy, jakie są przyczyny tego zjawiska i co zrobić, aby zapobiec dalszej destrukcji podłoża!
Co to jest klawiszowanie posadzki i jakie są skutki tego zjawiska?
Klawiszowanie posadzki to zjawisko polegające na wzajemnym pionowym przemieszczaniu się krawędzi poszczególnych jej elementów (płyt), występujące na szczelinach przeciwskurczowych, dylatacjach lub pęknięciach. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną klawiszowania są pustki pod dolnymi krawędziami płyt posadzkowych, powstałe wskutek nierównego osiadania podłoża lub podwinięcia brzegów tych płyt (tzw. curling). Podczas przejazdu środkiem transportu przez dylatację występuje nagłe skokowe obniżenie krawędzi jednej płyty, powodujące uderzenie koła o wystającą krawędź drugiej, przeważnie z równoczesnym jej „zakołysaniem”.
Klawiszowanie posadzki przemysłowej to zjawisko mocno niekorzystne dla bezpieczeństwa i kosztów transportu wewnętrznego, powodujące zniszczenie kół oraz innych elementów środków transportu, a także uszkodzenia krawędzi płyt. Z czasem realne może stać się zagrożenie uszkodzeniami transportowanych materiałów oraz wypadkami przy pracy. Częstym następstwem klawiszowania posadzki jest dalsza jej destrukcja, polegająca na pękaniu narożników lub większych fragmentów płyt. W takim przypadku niezbędna jest pomoc doświadczonych fachowców świadczących usługi naprawy posadzki.
Jak wygląda naprawa klawiszującej posadzki?
Naprawa klawiszującej przemysłowej posadzki betonowej polega na ustabilizowaniu jej ruchomych obszarów poprzez wypełnienie wspomnianych pustek. W pierwszym etapie należy szczegółowo ustalić zakres prac naprawczych, dokonując szeregu monitorowanych przejazdów maksymalnie obciążonych środków transportu. Zasadniczo bazuje się na ocenie wzrokowej, wspomaganej przez dotyk – z czynności tych należy sporządzić szczegółowy szkic.
Do naprawy klawiszowania płyt posadzkowych stosuje się specjalne materiały mineralne, aplikowane pod ciśnieniem pod powierzchnię posadzki przez pakery umieszczone w uprzednio nawierconych otworach. Rozstaw otworów oraz ich odległość od krawędzi ustala się empirycznie, po wykonaniu iniekcji pierwszych kilku mb. Podczas procesu iniekcji zwraca się szczególną uwagę na wyrównanie krawędzi płyt. Czasami zachodzi konieczność wyrównania trwale wypiętrzonych tych krawędzi przez obróbkę mechaniczną – szlifowanie lub frezowanie.
Klawiszowanie posadzki – czy można temu zapobiec?
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wraz z podłożem posadzka betonowa nie powinna klawiszować! Do opisanych usterek może dojść wyłącznie wówczas, gdy na którymś z etapów procesu realizacji płyty posadzkowej lub podłoża gruntowego popełni błąd projektant, wykonawca lub dostawca mieszanki betonowej. Tak więc, by zapobiec temu problemowi, należy przede wszystkim zadbać o profesjonalizm i staranność wszystkich uczestników procesu.
Jeśli jednak pomimo to problem klawiszowania zaistnieje, nasz zespół jest w stanie sprawnie i trwale go rozwiązać. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą posadzkarską i skorzystania z usług naprawy klawiszowania!