Posadzki chemoodporne znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, ciężkim i nie tylko. To specjalistyczne powłoki, które doskonale sprawdzają się w niesprzyjających warunkach, zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo. Tego typu powłoki chronią nawierzchnię przed zniszczeniami wywołanymi przez kwasy, rozpuszczalniki oraz inne substancje chemiczne. Co warto wiedzieć o zastosowaniu i właściwościach posadzek chemicznych, przed wyborem tego typu rozwiązania?
Czym są posadzki chemoodporne?
Posadzki chemoodporne to szczególny rodzaj powłok żywicznych cechujących się podwyższoną odpornością na mniej lub bardziej agresywne substancje chemiczne, (kwasy, zasady itp.). Dzięki specjalnym właściwościom posadzki te są w stanie bezawaryjnie funkcjonować w warunkach obciążenia chemikaliami – chronią nawierzchnię przed zniszczeniem i plamami spowodowanymi przez różne substancje. Dzięki nim można też zapobiec kosztom związanym z koniecznością naprawy posadzki uszkodzonej przez szkodliwe chemikalia.
Gdzie warto zastosować posadzkę chemoodporną?
Przemysłowe posadzki chemoodporne mają swoje zastosowanie we wszelkich pomieszczeniach lub ich wybranych elementach, w których może nastąpić kontrolowany lub awaryjny kontakt substancji chemicznych z podłożem. Mogą to być różnego rodzaju zakłady produkcji chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej oraz laboratoria, komory lakiernicze, magazyny chemikaliów, akumulatorownie i wiele innych. Często spotykanym elementem zabezpieczanym powłoką chemoodporną są tace i wanny awaryjne, pełniące funkcję awaryjnego wychwytu chemikaliów w razie awarii zbiorników, w których są magazynowane.
Właściwości posadzek chemoodpornych
Posadzki chemoodporne mogą być wykonywane z różnych materiałów takich, jak np.:
- epoksydy,
- poliuretany,
- metakryle,
- winyloestry.
W szczególnych przypadkach powłoki chemoodporne wykonuje się jako laminat, ze wtapianą (przeważnie wielowarstwowo) matą z włókna szklanego. Najwięcej właściwości chemoodpornych oraz towarzyszących (ścieranie, wysoka temperatura) posiadają grubowarstwowe posadzki poliuretanowo – cementowe.
Warto podkreślić, że posadzki chemoodporne można wykonywać w różnych wariantach antypoślizgowości, jak również nadać im właściwości odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Wybrane powłoki chemoodporne są bezpieczne dla żywności i nadają się do zastosowania w zakładach produkcji spożywczej.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze posadzki chemoodpornej?
Przy doborze powłoki chemoodpornej należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- rodzaj i stężenie substancji oddziałujących lub mogących oddziaływać na posadzkę;
- temperatura w/w chemikaliów;
- sposób oddziaływania – ciągły, okresowy lub awaryjny (określić w jednostce czasu);
- wymogi estetyczne – kolorystyka, faktura, ryzyko ewentualnych przebarwień;
- stopień antypoślizgu;
- obciążenia mechaniczne;
- wymogi antyelektrostatyczne;
- dopuszczenia do produkcji spożywczej.
Prawidłowa analiza wyżej przytoczonych parametrów pozwala zaprojektować posadzę przemysłową o właściwościach chemoodpornych, która może poprawnie funkcjonować przez wiele lat. W pewnych przypadkach eksploatacja powłoki chemoodpornej wymaga opracowania specjalnej instrukcji użytkowania, określającej np. czas i sposób neutralizacji agresywnych chemikaliów, które w przypadku awarii uzyskają kontakt z powłoką zabezpieczającą. Warto dodać, że w niektórych przypadkach posadzki chemoodporne tracą swoje walory estetyczne, zachowując jednak całkowitą sprawność techniczną (np. nieusuwalne ciemne plamy od azotanu srebra przy produkcji bombek choinkowych).
Nasz doświadczony zespół specjalistów zapewnia profesjonalne wsparcie przy doborze odpowiedniej technologii wykonania przemysłowych powłok posadzkowych. Przed udzieleniem gwarancji często posiłkujemy się pisemnymi opiniami naszych dostawców żywic. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą posadzkarską!