Uszkodzenia posadzek przemysłowych nie zawsze wynikają z naturalnej eksploatacji  – niekiedy są skutkiem błędów popełnionych przez projektantów lub firmy wykonawcze. Lokalne zapadnięcia, odspojenia utwardzenia powierzchniowego, czy pęknięcia posadzki mogą zaburzać płynność produkcji i zagrażać bezpieczeństwu pracowników zakładu. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się temu problemowi. 

Uszkodzona posadzka przemysłowa – jako efekt naturalnej eksploatacji


Wśród przyczyn uszkodzeń posadzek przemysłowych wyróżnia się szczególnie defekty wynikające z naturalnej eksploatacji. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że posadzka przemysłowa zużywa się znacznie bardziej, niż inne elementy konstrukcyjne (ściany strop), wskutek bezpośrednio oddziałujących na nią obciążeń mechanicznych, chemicznych, termicznych itp. Stąd ten element zakładu częściej wymaga podjęcia odpowiednich prac naprawczych. Oczywiście do uszkodzeń posadzki przemysłowej może dojść też na skutek różnych innych wydarzeń – jakich?

Uszkodzona posadzka przemysłowa – skutek błędów wykonawcy lub projektanta


Nierzadko zdarza się jednak, że stosunkowo nowa posadzka wykazuje uszkodzenia nieadekwatnie duże do jej wieku i krótkiego okresu eksploatacji. Często są to defekty ujawniające się nagle, o charakterze awaryjnym. Mogą to być np.: 

  • klawiszowanie płyt w sąsiadujących polach dylatacyjnych, 
  • zarysowania i pęknięcia posadzki
  • lokalne zapadnięcia posadzki, 
  • ponadnormatywne intensywne ścieranie powierzchni, 
  • odspojenia utwardzenia powierzchniowego i inne.

W opisanych powyżej przypadkach okazuje się niekiedy, że uszkodzenia posadzki przemysłowej wynikają z błędów popełnionych przez wykonawcę lub projektanta. Jak udowadnia praktyka, znacznie częściej błędy popełniają wykonawcy posadzek przemysłowych, nie dochowując wymogów technologicznych. 

Pęknięcie posadzki

Przykład 1 

Niewłaściwy  skład mieszanki betonowej skutkuje zjawiskiem curlingu (podwijania się narożników i krawędzi płyt) i późniejszymi licznymi pęknięciami. Podobne następstwa ma niewłaściwe zagęszczenie podbudowy gruntowej po posadzkę przemysłową. 

Przykład 2 

Zbyt późne zacieranie lub zbyt wysoka temperatura zewnętrzna są przyczyną osłabionej (lub braku) przyczepności górnej warstwy posypki utwardzającej. 

Przykład 3 

Konsekwencją zbyt późnego nacinania szczelin przeciwskurczowych są niekontrolowane pęknięcia płyt posadzki przemysłowej.

W rzadkich przypadkach zdarza się, że posadzka ulega awarii pomimo rzetelnego wykonawstwa, potwierdzonego wykonywanymi na bieżąco badaniami podłoża, mieszanki betonowej itp. Może się okazać wówczas, że błąd popełnił projektant obiektu, przyjmując zbyt małe obciążenia eksploatacyjne, niewłaściwe zbrojenie, nieodpowiedni podział dylatacyjny lub model obliczeniowy posadzki przemysłowej. W rzadkich przypadkach zdarza się, że posadzka ulega awarii pomimo rzetelnego wykonawstwa, potwierdzonego wykonywanymi na bieżąco badaniami podłoża, mieszanki betonowej itp. Może się okazać wówczas, że błąd popełnił projektant obiektu, przyjmując zbyt małe obciążenia eksploatacyjne, niewłaściwe zbrojenie, nieodpowiedni podział dylatacyjny lub model obliczeniowy posadzki przemysłowej.

Naprawy posadzki w hali produkcyjnej

Chcesz skorzystać z usług inwentaryzacji uszkodzeń posadzki i w razie konieczności podjąć się jej naprawy? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą posadzkarską. Nasi fachowcy zajmą się inwentaryzacją, opracowaniem planu naprawczego i jego realizacją od A do Z – dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu zniszczona posadzka w Twoim zakładzie znów będzie w pełni funkcjonalna!